Parmakorgu1

Parmak Örgü Nasıl Yapılır ?

Parmak Örgü Nasıl Yapılır

İğnesiz örgü yapmanın birçok yolu olduğunu biliyor muydunuz? Bazıları hala özel aletler gerektirir, ancak parmak örgüsü ile ihtiyacınız olan her şey elinizde! Bu doğru, sadece parmaklarınızı dört dikiş genişliğinde tıknaz kordonlar örmek için kullanabilir, ardından her türlü projeyi yapmak için bu kordonları kullanabilirsiniz.

Parmak örgüsü çocukların öğrenmesi için harika, ancak yetişkinler için de eğlenceli. Ve elinizdeki dikişler üzerinde çalıştığınız için, bu ipliği yanınızda bir ipliğe sahip olduğunuz sürece yanınıza alabilirsiniz. Kollarınızı iğne yerine kullanan kol örgüsünden farklı olarak, bu yöntem dokuma tezgâhına benzer, parmaklarınız tezgah mandallarının yerini alır.

 

Hacimli iplikle çalışmak en iyi sonuçları verir (örnekteki iplik T-shirt ipliğidir), ancak benzer bir görünüm için kamgarn ağırlıklı iki ipliği bir arada tutabilirsiniz. Bir ipin kullanılması hala işe yarıyor, ancak örme kordon çok daha gevşek ve bazı projelerin ihtiyaç duyduğu yoğunluğa sahip değil.

Neye ihtiyacınız olacak

Ekipman / Araçlar

  • 1 kalem, kroşe kanca veya benzeri şekilli alet Malzemeler
  • 1 çile hacimli veya süper hacimli iplik

Adımlar

1.Adim

İpliği Dokumaya Başlayın

Başlamak için, baskın olmayan elinizi avucunuz size bakacak şekilde tutun. İpliğin ucunu baş parmağınızla tutun, ardından ipliği ilk parmağınızın arkasına, orta parmağınızın önüne, yüzük parmağınızın arkasına ve serçe parmağınızın önüne örün.

 

Ardından, ipliği serçe parmağınızın arkasında, zil parmağınızın önünde, orta parmağınızın arkasında ve işaret parmağınızın önünde örün.   Her sıra için, ipliği parmaklarınız arasında dokuma işlemini tekrar edeceksiniz ve daha sonra tekrar geri döneceksiniz, böylece her parmağınızda bir iplik halkası görebilirsiniz.

2.Adim

İkinci Satiriniza Başlayın

İşaretçi parmağınızla biterek ileri geri dokunarak parmaklarınızda ikinci bir sıra sırası yapın. Çalışan iplik elinizden asılabilir.

 

3.Adim

İpliği Geri Dön

 

Pinkie parmağınızdan başlayarak, alt döngüyü yakalayın (avucunuza en yakın) ve parmağınızın ucundan kaldırın. İşaret parmağınıza doğru çalışırken bunu tekrarlayın.

İplik halkasının kaymasını kolaylaştırmak için genellikle parmağınızın ucunu bükmeye yardımcı olur. Dikişlerinizi parmak uçlarınıza daha yakın bir yere taşımanız da gerekebilir, ancak üst halkanın kaymamasına dikkat edin.

 

4.Adim

Örgü ve Döngüyü Tekrarlayın

 

 

Çalışan ipliği tutun ve işaret parmağınızın arkasından başlayarak parmaklarınız arasında ileri geri örün. Başladığınız yere geri döndüğünüzde, her parmağınızda iki halka bulunmalıdır. Bir kez daha, alt halkaları üst halkaların üzerinden kaldırın ve parmaklarınızdan çıkarın.

Birkaç sıradan sonra, örme kordon oluşumunu görmek için ipliğin başlangıç ​​ucunu yavaşça aşağı çekebilirsiniz. Örmenin sağ tarafı elinizin arkasına bakarken, yanlış tarafı (kenarlarda kıvrılan) elinizi ters çevirdiğinizde gördüğünüz şeydir.

5.Adim

Mola verin Ve projenizi kaydedin

Ara vermeniz gerekiyorsa, kalem, kroşe kanca veya evet, örgü iğnesi gibi uzun ince bir nesne kullanın. Her döngü için aynı yönde kaydırdığınızdan emin olarak parmaklarınızdaki her bir halka boyunca kaydırın.

Döngüleri yer tutucunuzda tutarken parmaklarınızdan ayırın. Örgünüze geri dönmeye hazır olduğunuzda, her dikişi tekrar parmaklarınızın üzerine kaydırın. Yukarıdaki fotoğraf, tekrar örmeye başladığınızda elinizin arkasına bakması gereken örgünün sağ tarafını göstermektedir.

6.Adim

Parmak Örme Projenizi Sonlandirin

 

Bir sıra bittikten sonra parmak örgüsünü sonlandırmaya hazır olduğunuzda, çalışan ipliği elinizden en az altı inç kesin. İplik ucunu işaret parmağınızdaki ilmeğin altına, sonra elinizdeki her ilmeğin altına kaydırın.

 

 

İplik halkaları sabitler, böylece halkaları parmaklarınızdan çıkarabilirsiniz. İplik ucunu çekin ve ilmekleri sıkın. Uçları örgünün arkasında örebilir veya bir proje için gerekirse kullanabilirsiniz.

 

7.Adim

Kablonuzu Yerlestirin

 

 

İplik ağırlıkları ve stilleri parmak örgü kordonlarının görünümünü etkiler, bu nedenle neyi sevdiğinizi görmek için farklı iplik türlerini deneyin. Bu tişört ipliği, bir halı veya evcil hayvan yatağı yapmak için iyi çalışacak kalın ve sağlam bir kablo oluşturur.

Parmak örgüsünden daha büyük ürünler yapmak için, kablo uzunluklarını yan yana yatırın veya bir bobin başlatın. Örgü ipi birlikte dikmek için bir iğne ve güçlü iplik veya daha fazla iplik kullanın.

 

8.Adim

Bilekliği Birlikte Bitir

 

Takı veya kafa bandı yapmak da eğlenceli! Bir parmak örgü bilezik yapmak için bileğinizin etrafına sarılacak kadar uzun bir parça örün.

Dikişleri sabitledikten veya attıktan sonra, uçları bir araya getirin ve iplik uçlarıyla bir düğüm bağlayın. İpliği önce uçlardan sonra dikişlerin arkasından örmek için bir kroşe kanca kullanın.

 

 

Yeni deyim bileziğini tak ve el işlerini göster! Aynı tekniği bir kafa bandı veya kolye yapmak için de kullanabilirsiniz. Bir meraklı kolye için, daha kısa bir parça kullanın ve uçları birleştirmek yerine, tıknaz bir mücevher zincirine takın.

Hepsi bu kadar tebrik ederiz. 🙂

 

Not:

Tüm fikirlerinizi yorumlara bildirebilir , sitemize üye olarak yazı ekleyebilir ve ilan verebilirsiniz.

orgugaleri.com  / En Büyük Örgü Pazarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir?

Yazlık Ajurlu Örgü Modeli Yapılışı Videolu Anlatım

Yazlık örgülere hep galeriler halinde değiniyoruz. Birazda yazlık örgülerde kullanılan örneklerin yapılışlarını öğrenelim. Yazlık örgülerde …

2 comments

  1. Bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum

  2. Biz anlatttıgımız her zaman kolay olur.😎Sitemizi takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.