Amigurumi Nedir?

Japonca Ami ve Gurumi kelimelerinin birleşmesi ile sonucu oluşan ve bu dilde oyuncak yapma sanatı anlamına gelen Amigurumi; özellikle son birkaç yılda ciddi bir kesim tarafından tercih edilmeye başlandı. Örme anlamına gelen Ami ve doldurulmuş oyuncak anlamı taşıyan Gurumi kelimelerinin birleşmesi sonucu oluşan bu oyuncak yapma sanatında, birbirinden güzel modellerle karşı karşıya kalacaksınız. Tığ ve sık iğne kullanılarak yapılan oyunculara çocukların ilgisi gün geçtikçe artıyor. Özellikle 0-6 yaş arası çocukların zevkine hitap eden bu oyuncaklar; evlerin bir köşesinde de yıllarca dekorasyon amacıyla kullanılabilmektedir. Çok ince olmaması kaydıyla, hemen her türlü ipten yapılabilen bu oyuncaklar; çocukların dünyasına önemli bir etki yapmaktadır. Zamanla tüylenme yapmayacak tarzda iplerin veya yünlerin kullanılmasında fayda vardır. Özellikle bebekler ve çocuklar için tüysüz, pamuklu yünlerin kullanılması şarttır. Aynı zamanda kolay kolay kopmayacak bir ip ile örülmesi de yine oyuncağın uzun ömürlü olması anlamına gelmektedir.

Dışarıda bu tarz ürünleri satın alabileceğiniz birçok firma vardır. Aynı şekilde internet üzerinden hizmet veren birçok alışveriş sitesinde de bu oyuncaklara rastlayabilirsiniz. Satın almak yerine kendi imkanlarınızla evinizde bu işe kafa da yorabilirsiniz.

Amigurumi İçin Hangi Malzemeler Lazım?

Eğer evde boş vakitlerinizi Amigurumi yaparak geçirmek istiyorsanız; öncelikle örgü malzemelerinin satıldığı bir dükkanları ziyaret etmelisiniz. Çok kalın uçlu olmayan alüminyum tığlar, yapacağınız ürüne uygun yünler satın almalısınız. Satın alacağınız yünün tüylenme yapmamasına ve çok ince olmamasına özen göstermelisiniz. Pamuklu yünler genel olarak bu noktada seçimi yapılan ürünlerdendir. Sürekli ilmek sayarak örme işi yapacağınızdan, bir ilmek işaretleyicisi de temin edebilirsiniz. Yapmak istediğiniz oyuncuyu detaylandırmak için çeşitli süsler, içerisini doldurmak için elyaf v.b. ürünleri de satın almanızda yarar var. Yapacağınız oyuncağın detaylarını belirlemek için ince ipler, iğneler de temin etmeniz lazım. Bu şekilde ince işçiliği de ortadan kaldırmış olacaksınız. İlgili ürünleri aldıktan sonra, evde boş zamanlarınızda bu oyuncak sanatıyla ilgilenebilirsiniz. İster hobi olarak bu işi yapabilir, isterseniz de para kazanmak amacıyla birkaç örnek çıkararak, etrafınızdaki kişilere, dükkanlara gösterebilirsiniz.

Evde para kazanmak isteyen birçok ev hanımının son dönemde sıklıkla başvurduğu bu alanda birbirinden güzel modellere denk geleceksiniz. Hem kendi başına evde bu işle ilgilenmek, hem de bu tarz oyuncakları satın almak isteyenler için çeşitlilik sağlanmış durumdadır. Hem model, hem de renk açısından sağlanmış çeşitlilik içerisinde kolaylıkla seçiminizi yapabilirsiniz.

Amigurumi Nasıl Yapılır?

Yün, iğne, tığ, ip, elyaf, çeşitli süslemeler ve gereken diğer malzemeleri temin ettikten sonra yapım işlemine başlayabilirsiniz. Yapım aşamasında bir süre el alışkanlığı kazanmaya özen göstermelisiniz. Akabinde amigurumiyapmak sizin için çok kolay olacak. Tığ örgü ile iğne yapmayı bilen her kadının kolaylıkla bu oyuncakları yapabileceğinin altını çizelim. Eğer tığ örgü ile iğne yapmaya bir yatkınlığınız varsa; bu işi yapmak sizin için tabiri yerindeyse çocuk oyuncağı olacak. Verilen tariflere göre hareket ederek örgüye başladıktan sonra; gerekli yerlerde ilmek artırıp eksilterek oyuncağa şekil vermeye çalışacaksınız. Etrafınızda bu işle ilgilenen insanlardan yardım alabileceğiniz gibi, internette bu konuyla ilgili konulara göz atabilirsiniz. Özellikle videolara bakarak, uygulamalı olarak daha kolay bir şekilde öğrenme imkanı elde edeceksiniz. Temel olarak sık iğne yapmayı bilmeniz lazım. Eğer bilmiyorsanız; öncelikli olarak bununla alakalı tecrübe edinmelisiniz. Temel bilgileri öğrendikten sonra; el çabukluğu kazanan hanım efendiler için bu tarz oyuncakları oluşturmak çok zor olmayacaktır.

 

İlginizi Çekebilir?

Örgü Süveter Modelleri

2021 En Son Moda Örgü Modelleri

Moda dünyasında önemli bir yere sahip olan örgüler; hayatımızın hemen her alanında da etkisini gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.