Amigurumi Nedir ? Nasıl Yapılır ? Amigurumi Hakkında Herşey

Amigurumi Nedir? Tek İhtiyacınız  Olan Şey Başlamak

Bu yazımızda size biraz ilham olmak istedik. Buyrun hep birlikte okuyalım.Sizde yazıyı okuduktan sonra yoruma fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.
Benim gibi sevimli doldurulmuş hayvanlardan hoşlanıyorsanız, amigurumi’yi seveceksiniz. Bu oldukça tatmin edici hobi sizi saatlerce meşgul edecektir.Tığ işi iğnelerinizi çıkarın ve adım adım bizi takip edin.İşte amigurumi hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

Amigurumi Nedir ?

Yaptığımız şeyin kelime anlamını , nasıl ortaya ve kimler tarafından ortaya çıkarıldığını bilmemiz gerekiyor ilk önce.Bu bilgi sizi  1 adım öne geçirir.

Buyrun öğrenelim ;

Amigurumi, iki Japonca sözcüğün birleşimidir: “ami” ve “nuigurumi”. Her iki kelime de örme veya tığ işi doldurulmuş oyuncak anlamına gelen amigurumi oluşturmak için bir araya gelir.

Tığ işi çok daha kalın ve daha sıkı bir el işi  yuvarlak şekiller yaparak daha iyi sonuç verir.  Amigurumi eğilimi 1970’lerde Japonya’da ortaya çıktı ve daha sonra 2000’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. Amigurumi, Japonya’da çok ikonik olan kawaii / sevimli trendle ilişkilidir.  Çoğu amigurumi zanaatkarları küçük hayvanları, nesneleri veya bebekleri parlak renkler kullanarak tığ işi yaptılar. Bu, amigurumi’yi hediye vermek, bir sözleşmede satmak veya kendi koleksiyonunuza eklemek için mükemmel hale getidi. Amigurumi yapmaya başladığınızda, emin olun kendinizi bu işten alamayacaksınız.🧶

Amigurumi Kolay Yapılır Mı ?

Tabi tüm yeni tig işine başlayan okuyucularımızın kafasındaki soru bu herhalde ?😀

Korkmanıza ve tereddüt etmenize gerek yok azmin karşısında hiçbir şey yoktur.

Amigurumi, tığ işine girmenin harika bir yoludur. Örgü veya tığ işine aşina olmasanız bile, çok fazla öğrenme eğrisi olmadan amigurumi yapabilirsiniz.  Bazı amigurumi karmaşık görünmesine rağmen, aslında oluşturulması çok uzun sürmez. Başlamak için sihirli yüzük adı verilentemel  bir tekniği öğrenmeniz gerekir.

Sizler için bunu anlatan basit bir videoyu da koyduk.izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

Sonraki adım ise , nasıl bir amigurumi figürü yapacağınıza bağlıdır.Çünkü figürlerin yapılışı birbirinden çok farklıdır.Noktalar veya çizgiler eklemek istiyorsanız, desen oluşturmak için renkleri değiştirebilirsiniz. Neyse ki, çoğu amigurumi türü için sadece bir tür dikiş bilmek zorundasınız.  Amigurumi’nizin vücudunu yaratmayı bitirdikten sonra, canlı bir görünüm vermek için biraz doldurma eklemeniz gerekir. Göz, ağız eklemeyi ve uzuvlarına dikmeyi unutmayın.🧸

Amigurumi Yapmaya Başlarken

Bir amigurumi oluşturmaya başlamadan önce, tığ işi ile ilgili temel bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Bir tığ işi dersine katılmak veya büyükannenizden öğrenmek zorunda değilsiniz – basitçe eğitici bir YouTube videosu izlemek size tığ işi ile ilgili temel bilgileri verebilir:

Sizin için basit anlatımlı videoyu da ekledik.Herşey sizin için.♥️

Peki Hangi Malzemelere İhtiyacımız var ?

Buyrun sizin için listeledik hemen tedarik edip başlayın .

Malzemeler

Tığ işi kancalar

Seçtiğiniz tığ işi kancaların küçük boyutlu ve elinizde rahat olduğundan emin olun. Clover Amour kancaları, tutulması rahat ve küçük alanlarda verimli oldukları için en popüler olanlardan biridir.

Kamgarn Ağırlık İpliği

Kamgarn ağırlıklı iplik, orta ağırlıktaki ipliği ifade eder, yani en ağır iplik değil, aynı zamanda en hafif iplik değildir. Ayrıca, her ikisi de amigurumi yapmak için kullanabileceğiniz akrilik ve pamuk ipliği arasında seçim yapmanız gerekecektir. Pamuk ipliğinin daha pahalı olma eğiliminde olduğunu ve akrilik ipliğin daha çeşitli renklerde geldiğini unutmayın.

Dikiş İşaretleyicileri

İster tığ işi konusunda uzman olun, ister yeni başlayanlar olun, dikiş işaretleyicilerini kullanmak her zaman yararlıdır. Bu kullanışlı klipsler, her turun ilk dikişinin nerede başladığını takip etmenizi sağlar. Amigurumi’niz için büyük bir spiral tığ işi yaptığınız için, yerinizi takip etmek zorlaşır, bu nedenle bazı işaretlere yatırım yapmaktan çekinmeyin.

İstifleme

Amigurumi’nizi doldurmaya gelince birkaç seçeneğiniz var. Poli boncuklar veya iplik artıkları kullanabilmenize rağmen, polyester elyaf dolgu kullanmak daha iyidir. Poly-fil, alabileceğiniz en ucuz doldurmalardan biridir ve amigurumunuza kabarık bir his verir.

 Gözler

Amigurumunuza dikkatlice dikmek için zaman ayırmak yerine, sadece güvenlik gözlerini kullanın. Gözler vidalara benziyor ve bir çeşit gibi davranıyorlar. Onları ipliğe yapıştırın ve güvenlik gözlerinin direğine bir rondela yerleştirin. Bir güvenlik gözünü taktıktan sonra, onu çıkaramazsınız, bu yüzden doğru yeri seçtiğinizden emin olun.

 

Son olarak sizler için Biraz Amugurumi modelleri bıraktık.Aşağı giderek modellere bakabilirsiniz.

 

 

Not:

Tüm fikirlerinizi yorumlara bildirebilir , sitemize üye olarak yazı ekleyebilir ve ilan verebilirsiniz.

 

orgugaleri.com  / En Büyük Örgü Pazarı

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.